Karabük Üniversitesi’nden ‘HIV-HPV’ iddialarına yanıt

Karabük Üniversitesi (KBÜ), kentte üniversite eğitimi gören Afrikalı öğrenciler aracılığıyla cinsel yolla bulaşan hastalık (HPV ve HIV) belirtileriyle hastaneye başvuranların sayısında büyük artış yaşandığı iddialarına cevap verdi.

KBÜ Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Karabük İl Sağlık Müdürlüğü’nün 23 Mart’taki duyurusunda belirtildiği üzere, iddia edildiği gibi Karabük’teki hastanelere HPV ve HIV şüphesiyle başvuran sayısında bir artış yaşanmadığı vurgulandı.

‘SON DERECE GÜVENLİ’

Asayiş açısından da Karabük’ün son derece güvenli şehir olduğu aktarılan açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı: “Öğrencilerimiz Karabük’te eğitim-öğretimlerine huzurlu şekilde devam etmektedir. Son günlerde ortaya atılan iddiaların gerçekle ilgisi olmayıp tamamen asılsız ve uydurmadır. Söz konusu paylaşımların içeriklerinin, üniversitemiz öğrencileri ve Karabüklü vatandaşlarımızı rencide edici duruma ulaşması kabul edilemez bir durumdur.

Bilgi ve belgeye dayanmayan iddialara itibar edilmemesi ayrıca bu asılsız paylaşımları yapan failler hakkında ‘halkı yanıltıcı bilgileri alenen yayma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ gibi adli suçlar kapsamında gerekli cezai ve idari yaptırım süreçleri başlatılmış olup bu süreçlerin takipçisi olacağımız hususu kamuoyunun takdirlerine saygıyla duyurulur.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x